Nawiedzenie Matki Bożej w Rodzinach

Jak się przygotować i jak przyjąć Obraz w domu?

Obraz przyjmujemy w kościele po Mszy Świętej o godzinie 18.00, w dniu na który mamy potwierdzoną datę nawiedzenia Obrazu (poniedziałek, środa i piątek). W czasie kolędy będzie to środa sobota. Obraz oddajemy do zakrystii wyznaczonego dnia przed Mszą Świętą o godzinie 18.00. Wskazane jest, jeśli to możliwe, aby rodzina lub osoba, która przyjmuje Obraz, wcześniej przystąpiła do spowiedzi i uczestniczyła we Mszy Świętej.

Wcześniej w mieszkaniu lub w domu przygotowujemy odpowiednie, godne miejsce dla Obrazu: najlepiej stół nakryty białym obrusem, dwie świece, ewentualnie kwiaty; przy obrazie można również położyć Pismo Święte.

Obraz przynosimy do domu i ustawiamy w przygotowanym miejscu. Zapalamy świece (najlepiej jeśli to uczyni Matka rodziny, która w szczególny sposób jest strażniczką „domowego ogniska”). Śpiewamy pieśń maryjną lub odmawiamy „Pod Twoją obronę” witając Matkę Bożą. Głowa domu odczytuje fragment Ewangelii o Nawiedzeniu św. Elżbiety (Łk 1,39-56), najlepiej zdomowego egzemplarza Pisma św. oraz odmawiamy wspólnie Skład Apostolski (Wierzę w Boga).

Po kolacji odmawiamy wspólnie część Różańca świętego i wieczorny pacierz. Dzień kończymy wspólnym śpiewem Apelu Jasnogórskiego.

Następne dni, gdy Obraz jest w naszym domu, staramy się rozpocząć wspólną modlitwą poranną, można ją poprzedzić pieśnią maryjną, w czasie której zapalamy świece przy Obrazie.

W czasie dnia wykonujemy normalne codzienne czynności traktując Maryję obecną wśród nas jak szczególnie godną miłości i szacunku „Domowniczkę”; jak szczególnie godnego miłości i szacunku członka rodziny.

W ciągu dnia wykonujemy swoje codzienne obowiązki – dzieci idą do szkoły, osoby pracujące do pracy itd. W ciągu dnia pozostający w domu w dowolnym dla siebie czasie odmawiają dowolne modlitwy. Może to być Litania Loretańska do Matki Bożej, Różaniec, Anioł Pański (jeśli to możliwe o 12.00), Koronka do Miłosierdzia Bożego (jeśli to możliwe o 15.00). Można zaśpiewać jakieś pieśni Maryjne lub odtworzyć je z płyt towarzysząc śpiewem lub słuchając w milczeniu. Można odśpiewać Godzinki o NMP. Jeśli w rodzinie jest dziecko przygotowujące się do pierwszej Komunii św. to odmawiamy razem z nim wybraną modlitwę przeznaczoną na taką okoliczność. Podobnie czynimy, gdy ktoś z domowników przygotowuje się do przyjęcia bierzmowania.

Dzień kończymy podobnie, jak poprzedni: po kolacji odmawiamy wspólnie część Różańca świętego i wieczorny pacierz oraz śpiewem Apelu Jasnogórskiego.

Przed wyruszeniem do kościoła, aby oddać Obraz, odmawiamy wspólnie Akt zawierzenia rodziny Matce Bożej oraz modlitwę do św. Michała Archanioła, aby strzegł domu i parafię od ataków złego ducha. Jeśli nie ma możliwości zebrania razem całej rodziny w ten ostatni dzień, to Akt zawierzenia Matce Bożej oraz modlitwę do św. Michała Archanioła odmawiamy wieczorem któregoś z poprzednich dni przed odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

Jeśli w domu są dzieci, każdego wieczoru oraz przed wyruszeniem do kościoła, aby przekazać Obraz następnej rodzinie, rodzice błogosławią dzieci: kładąc dłonie na głowie dziecka wypowiadają tę lub podobną formułę błogosławieństwa: „Niech Cię błogosławi Bóg wszechmogący Ojciec i Syn i Duch Święty” i czynią kciukiem znak krzyża na czole dziecka. Dobrze byłoby, aby rodzice każdego dnia, nie tylko w czasie rodzinnego.

Nawiedzenia Obrazu, po wspólnej rodzinnej modlitwie, przed snem w ten lub podobny sposób błogosławili swoje dzieci.

Obraz przynosimy do kościoła  najlepiej na 15 minut przed rozpoczęciem Mszy Świętej o godzinie 18.00. Oddajemy go w zakrystii. Ksiądz, który celebruje tę Mszę Świętą ustawia Obraz na ołtarzu. Obraz pozostaje tam przez cała Mszę Świętą aż do przekazania następnej rodzinie.

Powyższe propozycje można dowolnie w miarę potrzeb i możliwości modyfikować. Jest to jedynie propozycja a nie ścisły obowiązek wypełnienia programu. Wraz z Obrazem rodzina otrzymuję książeczkę zawierającą proponowany program i teksty potrzebnych modlitw.