Ogłoszenia

Ogłoszenia Duszpasterskie    IV  Niedziela Wielkanocna 22.04.2018 r.

  1. Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna w całym Kościele Tydzień Modlitw o nowe powołania kapłańskie i zakonne i misyjne. Prośmy, aby Kościołowi nie zabrakło świętych i gorliwych pasterzy. Przedłużenie Chrystusowej zbawczej Ofiary podczas Eucharystii oraz rozdawanie Bożego Miłosierdzia w sakramencie pokuty możliwe jest dzięki sercom i dłoniom kapłanów. Módlmy się by wielu młodych także z naszej parafii chłopców i dziewcząt usłyszało w swoim sercu wołanie: „Pójdź za mną”. Chcemy mieć dobrych księży, siostry zakonne to się o to módlmy.
  1. Jutro w liturgii Uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski, jutro dzień imienin abp. Wojciecha Polaka Metropolity Gnieźnieńskiego i Prymasa Polski, pamiętajmy o modlitwie za Ks. Prymasa.
  1. Zapraszamy na uroczystości do Gniezna, w dniu 28 kwietnia ( sobota) zapraszamy szczególnie młodzież na wyjazd do Gniezna na Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha. Bliższe informacje i zapisy u księży wikariuszy. 29. kwietnia (niedziela) zapraszamy wszystkich chętnych rodziców z dziećmi starszych, wyjazd do Gniezna o 8.30. powrót ok. 15.00-16.00. Uczestniczymy we Mszy św. o godz. 10.00 i pikniku u Ks. Prymasa, możliwość zwiedzania katedry podziemi
  2. Kancelaria czynna w tym tygodniu tylko poniedziałek, rano i popołudniu oraz w środę tylko popołudniu w pozostałe dni nieczynne.
  1. Serdecznie dziękujemy za ofiary składane na tace ostatniej niedzieli z przeznaczeniem na cele inwestycyjne i remontowe naszej parafii. Kończymy schody u sióstr, rozpoczynamy malowanie po wymianie okien w budynku wikariatu oraz odnowienie opłotowania wokół kościoła i plebani. Jeszcze raz wszystkim za ofiarność i zaufanie. „Bóg zapłać”
  1. W Środę przed wieczorną Mszą św. nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, z czytanymi podziękowaniami i prośbami, można podziękowania i prośby wraz z ofiarami składać do skarbony pod obrazem Matki Bożej. W Piątek przed Mszą św. wieczorną Koronka do Miłosierdzia Bożego.
  1. Bardzo prosimy o odnawianie dzierżawy za grób po upływie 20 lat, nie opłacone groby systematycznie są likwidowane.
  1. Zachęcamy do czytania i kupowania Przewodnika Katolickiego u ministrantów przed kościołem 6 zł. za sztukę, polecamy ciekawe artykuły: „dzisiejszy numer jest z dodatkiem 5 minut przed Bogiem na miesiąc maj. Zachęcamy do lektury.
  1. Na koniec powstańmy i pomódlmy się przez wstawiennictwo Matki Bożej i św. Wawrzyńca w intencji solenizantów, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje święto, w intencji chorych, starszych, dzieci i młodzieży – „Pod Twoją obronę… św. Wawrzyńcze módl się za nami.

ZAPROSZENIE

NA UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE KU CZCI ŚW. WOJCIECHA

Gniezno, 28-29 kwietnia 2018 r.

W dniach 28 i 29 kwietnia br. obchodzić będziemy w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W czasie tegorocznego Odpustu pragniemy również uroczyście zakończyć obchody jubileusz 600-lecia Prymasostwa w Polsce. Modlitwie dziękczynnej Polskiego Episkopatu będzie przewodniczyć Legat Ojca Świętego Franciszka Ksiądz Kardynał Vincent Nichols, Prymas Anglii i Walii.

Świętowojciechowe uroczystości rozpoczną się w sobotę, dnia 28 kwietnia, I. Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w Bazylice Prymasowskiej o godz. 19.30 z homilią Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia, Metropolity Łódzkiego. Na zakończenie nabożeństwa Ksiądz Prymas Wojciech Polak poświęci stroje dla nowych Braci Towarzystwa Świętego Wojciecha.

Po zakończeniu Nieszporów (ok. godz. 20.30) z Katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich Świętych i Błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim. Wieczorne uroczystości zakończą wystąpienia Księży Biskupów z zagranicy.

Główne obchody świętowojciechowe przewidziane są na niedzielę, dnia 29 kwietnia, i rozpoczną się procesją, która o godz. 9.15 wyruszy z kościoła pw. św. Michała Archanioła do Katedry. O godz. 10.00 na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie rozpocznie się uroczysta Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczyć i homilię wygłosi Legat Ojca Świętego Franciszka Kardynał Vincent Nichols. Po Ewangelii Prymas Polski przekaże Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, a po Komunii św. Ksiądz Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, poświęci i nałoży krzyże misyjne grupie duchownych i świeckich przygotowujących się do podjęcia w najbliższym czasie pracy apostolskiej na terenach misyjnych.

Po zakończonej sumie odpustowej, ok. godz. 12.30, pielgrzymi zostaną zaproszeni na posiłek do ogrodu przy rezydencji Księdza Prymasa. Podczas spotkania w ogrodzie będzie można wesprzeć akcję „Bilet dla Brata” pomagając w ten sposób naszej młodzieży w wyjeździe na ŚDM do Panamy. Wśród uczestników akcji zostanie rozlosowana m.in. dwuosobowa pielgrzymka do Rzymu. W programie pikniku są również przewidziane występy artystyczne, zwiedzanie rezydencji Prymasów Polski oraz bezpłatny wstęp do Muzeum Archidiecezjalnego, skarbca katedralnego i katedry (Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia, wieża).

Odpust zakończy się II. Nieszporami sprawowanymi o godz. 16.00 w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie pod przewodnictwem i z homilią Księdza Biskupa Wiesława Śmigla, Ordynariusza Toruńskiego. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Ksiądz Prymas udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Nawiedzenie grobu naszego Męczennika i udział we wspólnej modlitwie niech będą wyrazem wdzięczności wobec Boga za wielowiekową, owocną posługę Prymasów Polski oraz za wszystko, co na posiewie męczeńskiej krwi św. Wojciecha wyrosło na naszej polskiej ziemi.

Zapraszamy młodzież do Gniezna na Uroczystości świętowojciechowe, które odbędą się specjalnie dla nich w sobotę 28 kwietnia 2018r. w formie warsztatów, spotkań, koncertu zespołu Maleo Reggae Rockers w dwóch możliwościach:

  1. Piesza pielgrzymka Września – Gniezno (27 kwietnia-piątek) autokarem do Wrześni i stamtąd 30 km. Pieszo ( z noclegiem w Gnieźnie)

2. lub 28 kwietnia rano autokarem z Słupcy do Gniezna ( powrót ok. g. 23.00) Zapisy do 20 kwietnia u księży wikariuszy lub proboszcza.